Menderes Akdağ

Menderes Akdağ

AHİR ZAMAN (Derlediğim Anonim Hikâyeler)

Köyün birinde okuma yazmabilmeyen yaşlı bir teyze etrafına gençleri toplar, Onlara nasihat eder. Onlaraahir zaman belirtilerini anlatır:

“Ahir zamanda dünya binaylazinaya kalacak, eşkıya dağdan şehre inecek, mağripten maşrığa bir yumurtadiksen görünecek. Şimdi her yer bina, yollarda öpüşüyorlar daha ne olsun.Eskiden biz dağa zeytine gittiğimizde zeybek gelip soyardı bizi. Şimdi dağaçıkmaya gerek yok. Sokağa çıksan başına belayı bulursun. Dikilen küçücükyumurta mağripten maşrığa rahatlıkla görünüyor. Televizyonlar var baksanıza…Alametler belirse de bereket versin biz daha iyi günümüzdeyiz. Biz görmeyiz amaahlak daha da bozulacak.

***

MUTLULUK NEREDE VE KİME GÖRE

Fırıncı bir adam evlenir. Gelingetirdiği ev güzelce dayanıp döşenir. Oraya en konforlusundan yatak konulur.Fırıncı her akşam o rahat döşeklere eşiyle yattığında “ah yatağım, vahyatağım!” şeklinde iç geçirir. Bu iç geçirmelere dayanamayan fırıncının eşi,fırıncıya “getir bakayım şu özlemini çektiğin yatağını da görelim.” der.Fırıncı mutlu şekilde fırınındaki iki tane pastayı (hamur dinlendirilen uzuntahta kasalar) getirir. Akşamları mutlu ve rahat şekilde uyumaktadır artıkpastanın üzerinde. Bu sefer de onunla birlikte aynı yere yatmak zorunda kalanfırıncını eşi “ah yatağım, vah yatağım!” şeklinde iç geçirmeye başlar.

***