Semih Başkar

Semih Başkar

“7 Eylül Aydın için bağımsızlığın, onurun ve meydan okumanın adıdır”

Merhaba sevgili okuyucularım.

Bugün en coşkulu ve gururlugünlerimizi yaşıyoruz.

Biliyorsunuz ki Bağımsızlıkateşinin coşkuyla yandığı kentlerden biri, Aydın bizim şehrimizdir.

7 Eylül 1922’de kurtarılanAydın’ımız, Kurtuluş Savaşı’nda iki kez işgal edilip, iki kez kurtarılan tekkent olma özelliğini taşıyor.

***

7 Eylül Aydın için bağımsızlığın,onurun ve meydan okumanın adıdır.

27 Mayıs 1919 günü Yunanlılartarafından işgal edilen Aydın, bölgedeki tek silahlı ve organize güç olanefelerin, Ankara ile ilişkisi sonucu 30 Haziran 1919 günü kurtarılır. KurtuluşSavaşı’nda önemli rol oynayan efelerin Türk bağımsızlık savaşındaki rolübaşlar.

***

Aydın Savunması, Türk KurtuluşSavaşı'nın en erken aşamalarında Yunan işgalinin ilk dalgasına karşıgerçekleştirilmiştir. Başlarında Yörük Ali'nin bulunduğu efelerin 27Haziran1919 günü Sultanhisar'ın güneydoğusundaki Malgaç Çayı köprüsününbitişiğinde ki karakolu basmalarıyla (Malgaç Baskını) başlamış, kaçan Yunankuvvetlerini takiple Aydın şehrine girmeleri ve şehirdekileri de geri çekilmekzorunda bırakmaları ile sürmüştür. Efeler Aydın'ın kontrolünü bir haftaellerinde tutmuşlar, 4 Temmuz günü takviye edilmiş Yunan birliklerinindönmesiyle dağlara çekilmişlerdir.

***

Yörük Ali Efe ve arkadaşlarıMalgaç Baskını ile 16 Haziran 1919’da Sultanhisar-Atça arasındaki Malgaçderesini geçerek, ilk demiryolu İzmir-Aydın hattı üzerinde Malgaç demiryoluköprüsü yanındaki Yunan karakoluna yapılan destansı baskınla kurtuluşa gidenyolu açarlar...

***

Milli Mücadele’nin ilk düzenlihalk direnişi olan Malgaç Baskını, kahraman Aydın Efelerinin ismini Türktarihine altın harflerle yazdırmıştır. Aydın’ın Yunan askerleri tarafındanişgalinin ardından toplanan 60 kişilik grup bir gece yarısı sallarla Menderesnehrini sessizce geçer. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk demiryolu olma özelliğinitaşıyan İzmir Aydın Demiryolu köprüsünü dinamitleyerek patlatır. Ramazan ayındagerçekleşen patlamayı sahur topu zanneden işgalciler baskında 20 askerkaybeder. Türk tarafının bir tek yaralı ile sonlandırdığı baskın, işgalkuvvetleri tarafından şaşkınlıkla karşılanır. Hemen ardından gerçekleştirilenErbeyli Baskını ile Aydın halkı kolay kolay teslim olmayacağını kanıtlamıştır.

***

27 Mayıs 1919’da işgal edilenkent, 30 Haziran 1919’da Efeler tarafından kurtarılıyor. Ancak 5 Temmuz’dayeniden işgal ediliyor. İkinci kurtuluşunu ise 7 Eylül 1922’de yaşıyor.Aydınlılar, ilk ve ikinci kurtarılış arasında geçen acı ve ölüm dolu günleriunutamıyor. Üç yıl süren işgal günleri Aydın’ın yakılıp, yıkıldığı; Türklerinsürgün edildiği ya da öldürüldüğü biryandan da nice kahramanların yetiştiğiisyan günleridir.

***

Cumhuriyetimizin kurucusu GaziMustafa Kemal Atatürk'ü, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahramangazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, onların aziz hatıralarının önündesaygıyla eğilirken, tüm okuyucularımızın ve Aydınlı hemşehrilerimizin 7 Eylülkurtuluş günlerini kutluyoruz.

***