Kerim Yalçınkaya

Kerim Yalçınkaya

İYİ PARTİ YÜKSELİŞTE

Hükümetin her türlü devlet imkanını kullanarak seçime gittiğigörülüyor.

Esasında 16 yıldır süren bir durum. Ancak iktidar ilk defa seçimikaybetme stresine düştü. Anketler AK Parti’nin kaybedeceğini gösteriyor.

Bu yüzden AK Parti iktidarı, korku kulvarı içine düştü. Aketfirmaları da vatandaşların tam olarak görüşlerini bilmedikleri belirtiyorlar.Başlarının derde girmesinden korkuyorlar. Müthiş bir yıldırmı zeminioluşturulmuş. Bu yüzden anket firmaları durum belirlemede zorluk çekiyor. Bu daiktidarın aleyhine gelişen bir durum. Eğer insanlar konuşmaktan korkuyorlarsa,o ülkede bir sorun var demek. PR’in yaptığı araştırmada seçmenin yüzde 27.1’inkararsız olduğu söyleniyor. Türkiye’de hiçbir zaman bu kararsız seçmen kitlesiolmadı. Bu yukarı satırlarda belirttiğim gibi seçmen kitlesi müthiş biryıldırma zemininin içine düşmüşler.

Buna rağmen İYİ Parti’nin tahminlerin üzerinde oy alacağı görülüyor.Şuan yüzde 20 bandının üzerine çıktı. Ama gezici araştırma kuruluşuna göre 24Haziran’da yüzde 30’u. Hatta daha yukarılara çıkacağı iddia ediliyor.

Bu konuda bir açıklama yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı KorayAydın, “Türk tarihine geçecek olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, verdiğimüthiş desteği ile bize yardımcı oldu. Bu kararı Erdoğan’ın sırtını mindereyapıştırarak onu ilk defa moralsiz bir şekilde seçime girmesini sağladı.Erdoğan’ın yüzüne bakın umutsuz, kaşları daha çatık hale geldi. Daha çarpıkkonuşuyor artık. “Tamam, halkım isterse giderim demeye de başladı. Çünküibreleri aşağıya doğru gösteriyor” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partiyi ilk kurduğu gündenberi cumhurbaşkanı adayı olacağını söylüyor. Hiç gereği olmadığı halde 100 binimza kampanyası içinde kendini buldu. Bu imza barajını ilk gün 7saattedoldurdu. Çünkü Akşener son iki yılda görüldü ki İYİ bir lider.Söylediklerinden hiç şaşmayan bir lider oldu. Ülkenin kutuplaşmalardanuzaklaşmaya ve ülkenin barış zeminine ihtiyacı olduğunu söylüyor. Böyle birzemini inşa edeceğini ülkeyi karış karış gezerek anlatıyor ve verdiği güven hergeçen gün biraz daha artıyor. Ama böyle değerli bir lideri medya tek birhaberle bile vatandaşa tanıtmıyor. Çünkü iktidar Akşener’i bütün yönleriyle iyitanıyor. Sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde onu tek rakibi olarak kabulediyor. CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi kendisine rakip görmediği içinHabur programlarında sık sık onu izlemek mümkün ve artık başkanlık seçiminin 2.Tura kalacağına inandığı için, ikinciturdaki rakibinin Meral Akşener değil, Muharrem İnce olmasını istiyor ve AKParti bütün seçim kampanyalarında İnce’yi destekler konuşmalar yapıyor.

Peki Meral hanımefendi bu konunun farkında mı? Elbette farkında.Seçim kampanyasında halka neler söyleyebilir?

Neler söyleyebilir? Sorusunun cevabını yine Koray Aydın’dandinleyelim: “Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanı adayımız Meral Akşener, “Ben TürkDayanışma Fonunu kuracağım” kredi kartı borçları, tüketici kredisi borçları vetakibe düşen herkesin 4.5 milyon insanı kapsıyor. 4.5 milyon insanın borçlarınıTürk Dayanışma Fonu üstlenecek. Ayrıca gençlere vaatetmiş olduğumuz projede çokönemli. İşsiz gençlerimize işe girene kadar Avrupa’da örneği olan belli birmaaş ödeme sözü de özellikle umutsuz milyonlarca genci kapsıyor. Daha önemlivaatler Ankara Congresyum’da yapılacak toplantıda açıklanacak. İYİ Parti güçlübir kadro ile milletimizin karşısına çıkarak, Türkiye’nin bütün meseleleriniçözebilecek bir harekettir. İYİ Parti Türkiye’nin kurtuluşu olacaktır.”

Koray Aydın, seçim güvenliği için şunları söyledi, “Devletgörevlilerini uyarıyoruz. Sakın eski seçimlerle bu seçimi karıştırmasınlar.Hukuk dışına çıkarak iktidarın uygulayıısı konumunda olan ne kadar kişi varsahepsinin envanterlerini tutacak bir sistem kurduk. Hukuk ne diyorsa, onun gereğiniyapsınlar. Sakın YSK ve RTÜK başta olmak üzere bütün kurumlar dahil. Yanikimseye güvenmesinler.”