Kerim Yalçınkaya

Kerim Yalçınkaya

TÜRK LİRASI ERİYOR

Artan ABD hazine tahvil getirilerinin yanısıra, Türk ekonomisindeenflasyon ve cari açık gibi verilerin beklenenden yüksek çıkması TL’nin dolarkarşısında rekor seviyede değer kaybetmesine neden oldu. 8 Nisan’da 4.04liradan işlem gören dolar bir ayda 4.30 TL’yi aştı. Son bir ayda Türk lirasıdolar karşısında rekor seviyede yüzde 6.5 TL’den işlem görmüştü. Türk Lirasınınyıllık değer kaybı ise yüzde 21.5 oldu.

Dört ayın zirvesine yükselen dolar 4.30.18 ile yeni tarihi rekorunukırdı. Euro’da parite etkisiyle yükselerek 5.10-5.11 lira aralığına çıktı. MerkezBankası’nın dövizde zorunlu karşılıkları düşürmesine karşın dolar yeni günetarihi rekor düzeye yakın başlarken, Borsa İstanbul endeksi 99 bin 894 puanakadar indi. Beklentilerin altında gelen Alman sanayi siparişleri ve Eurobölgesi yatırımcı güveni verilerinin ardından Euro/dolar pariteside önceki günbu yıl ilk kez 1.19’un altına indikten sonra 1.1890 düzeyine çekildi.

Altının gram fiyatı güne yatay başlamasının ardından 180 liranınhemen üzerinde dengelendi. İstanbul Kapalıçarşı’da 24 ayar külçenin gram satışfiyatı 180.80 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 1.209.00 lira çeyrekaltınında 296.00 lira oldu.

Ekonomi uzmanlarına göre, ABD’nin İran’a yaptırımları yeniden hayatageçirmesi Yen ve İsviçre Frangı ile beraber TL’yi de olumsuz etkileyecek.Kanada doları, Norveç kronu ve ruble ise yaptırımlardan en çok fayda sağlayacakpara birimleri olacak.

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, Çin Yuan’ının 20 yıl içinde ABDdolarının global rolüne rakip haline gelebileceğini, ancak Yuan’ın bu noktayagelmesi için Çin’in yapması gereken uzun bir finansal reformlar listesiolduğunu söyledi.

SEÇİM KAMPANYALARI

Devlet Bahçeli, hergün biraz daha hırçınlaşıyor. İstanbulBağcılardaki saldırı hiç de hoş olmadı. İYİ Parti neden saldırılara hedefoluyor? İlk gün ilk 7 saatte belirlenen hedefi kolayca geçtiği için mi oluyorbu olaylar.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için hedef 1 milyon olsaydı Akşener bunada kolayca ulaşırdı.

Niğde, Nevşehir ve ülkenin birçok ilinde yapılan mitinglerdeAkşener’e gösterilen ilgi boşuna değil.

Demek ki Akşener için bugüne kadar yapılan tahminler gerçeği ifadeediyor.

Ben Akşener’in tahminlerin üzerinde oy alacağına inananlardanım. Hiçtahmin edilmeyen oyları almayı başarırsa bu sürpriz olmayacak.

Bu tahminimin doğru olduğu, 24 Haziran akşamı daha net şekildeortaya çıkacak.

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ninde ağzı iyi laf yapıyor.Kitleleri etrafına toplamayı başarıyor.

Dörtlü ittifakın en etkin isimlerinden biri de kesinlikle SP GenelBaşkanı Temel Karamollaoğlu, iktidarın yandaş kalemşorlarına göre 0.65 oyoranına sahip. Ancak istatistiklere vurursanız 6.5-7 oranında oya sahip. Buoran sandık gününe kadar artarsa hiç şaşmayın.

AK Parti’nin oy kaybettiği bir ortamda SP’nin oyu artmaz mı? 24Haziran’da milli görüşçüler hedeflerine ulaşabilirler.

RİSKLER ARTTI

Erken seçim ekonomik istikrarı yok etti. Bunun temel nedeni belli.2018 bütçesi zaten popülist bütçe olarak hazırlanmıştı. Bütçe de seçimharcamalarını da içine alan cari transperlerin payı yüzde 39. Buna karşılıkyatırım ödeneklerinin payı yüzde 11’dir. 66 milyar lira olan bütçe açığı, seçimpopülizmi nedeniyle 90 milyar liraya çıktı.

Bu yetmiyor. Sayın Erdoğan, muhaletefin “Münafıklar çetesi” olaraksuçluyor. Gerçekte ise muhalefet en az toplumun yarısını temsil ediyor. Bu gelişmetoplumda tepkiye neden oluyor. Ekonomik istikrarı da olumsuz etkiliyor.

Meral Akşener yaptığı konuşmada “Oy vermeyen seçmene münafık”diyemezsiniz diye tepki gösterdi.

Akşener, seçimler yaklaştıkça hem konuşma dozajını yükseltiyor. Hemde Cumhurbaşkanı seçileceğinden emin bir dil kullanıyor.

Akşener, bir siyasi hareketin başında geniş halk kitleleriniharekete geçirmesi, onun liderlik vasfını öne çıkarıyor.

Son yıllarda Türk milleti, lider bulamamanın sıkıntısı içindeçırpınıyordu. Yıllardır Türkiye üzerinde oynanan en büyük oyun, milliyetçikesinin pasifleştirilmesi ve onları siyaset dışında tutma planıydı. Uzun yıllarsistemli bir şekilde siyaset dışına itilen milliyetçi kesim, Akşener veekibinin şevk ve heyecanla harekete geçmesiyle oyun bozuldu.

Meral Akşener, “Ben sözümün eriyim” diyor. Nitekim ekonomide olsun,dış politikada olsun çok dikkatlikonuşuyor.