Semih Başkar

Semih Başkar

“ENGELLİLİK DEĞİL, FARKINDALIK”

10-16 Mayıs Engelliler Haftası Türkiye’nin her yerinde çeşitlietkinliklerle kutlanıyor. Aslında buna kutlama demek ne kadar doğru olur?

Bu etkinliklerde dikkatimi çeken asıl önemli konu ise şu;

Bedensel ve zihinsel engellilerin yanı sıra ailelerin de katıldığıetkinlikte engelliler, taşıdıkları pankart ve dövizlerle yaşadıklarısıkıntılara dikkat çekerek Farkındalık yaratıyor. Yani engellilik değil, asılkonu olanda farkındalık yaratmak. Farkındalık yaratmak, kamuoyu oluşturmak veduyarlılıkları artırmak demek, daha doğru olur.

***

Uluslar arası literatürde sık kullanılan deyimiyle;” Engelli,doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklar, sakatlıklar (vücudungörsel/işlevsel/zihinsel/ruhsal farklılıkları) öne sürülerek, toplumsal -yönetsel tutum ve tercihler sonucu yaşamın birçok alanında kısıtlanan,engellerle karşılaşan kişi demektir.”

***

Türkiye'de yaklaşık 9 milyona yakın engelli var. Erişilebilirlik,eğitim, çalışma hayatı ve sağlık Türkiye'de engellilerin en çok zorlandıkları,sıkıntıya düştükleri alanlar. Yani hayatın kendisi... Gözlerinizin görmediğini,doğadaki bin bir rengi keşfedemediğinizi; ya da yürüyemediğinizi, gönlünüzcekoşamadığınızı, fikirlerinizi ifade edemediğinizi, tek başına yemekyiyemediğinizi, güzel şarkıları dinleyemediğinizi, sevdiklerinizin sesiniduyamadığınızı hiç düşündünüz mü? Bugün gündeme gelen engelliler işte her günböyle yaşıyorlar…

***

Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engellilerin, umutlu ve geleceğegüvenle bakabilmelerini sağlayacak imkânlara kavuşturulması, devletimizinöncelikli görevleri arasında yer alıyor. Ancak engellilerin üretken bireylerolarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri konusunda sivil toplumkuruluşlarına ve sorumluluk taşıyan her insana görev düşüyor. Engellilik sadece bireyin ya da mensubuolduğu toplumun değil, tüm insanlığın ortak sorunudur. Temennimiz, Engellivatandaşların, toplumla daha fazla entegrasyonunu sağlamak, fiziksel,psikolojik ve sosyal yönden destek olmaya yönelik çalışmaların ilgili kurum vekuruluşlarla işbirliği içinde kapsamlı bir şekilde devam etmesidir.

***

Aydın engelli dostu diyebiliriz…

Hep şunu deriz ‘Aydın’da yaşamak bir ayrıcalıktır’ diye.

Mesela Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu engellivatandaşlara yönelik farkındalığı arttırmak için tüm haftaya yayılanetkinlikler düzenliyor. Bu etkinliklerden bir tanesi Pınarbaşı Mesire Alanı'ndadüzenlenen Bahar Pikniğiydi. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu,burada hem engelli vatandaşlarla hem de onların aileleriyle birlikte piknikyaptı. Ayriyeten ihtiyaç sahibi vatandaşlara da tekerlekli sandalye dağıttı.

***

Orada beni duygulandıran asıl konuşma şu idi; "Hiçbirvatandaşımızı ötekileştirmiyoruz. Bizim için öncelik; Aydın'a, Aydın'da yaşayanvatandaşlarımıza hizmet etmektir. Özellikle de engelli vatandaşlarımıza iki kathizmet etmek bizim önceliğimiz. Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin kapılarıengelli vatandaşlarımıza her zaman sonuna kadar açıktır. İhtiyaçlarınızıkarşılamak için bu zamana kadar elimizden gelen bütün olanaklarla çalıştık.Derneklerimizden de şimdiye kadar hep toplumsal istekler geldi. Biz de bunlarıyerine getirdik."

***

Sözün özü buydu işte. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı ÖzlemÇerçioğlu gerçekten engelli kardeşlerimizin, ağabeylerimizin, amcalarımızın,teyzelerimizin her zaman yanındaydı. Onlara hep sahip çıktı. Ne yapılmasıgerekiyorsa yaptı. Diyorum ya keşke herkes sayın Çerçioğlu gibi olsa. Demek kikadın yüreği, anne yüreği bu olsa gerek. En azından bir nebzede olsa engelleriaşabiliyoruz. İyi varsın, iyi ki yanlarındasın Topuklu Efe…

***

Değerli okurlarımız Okulda, sokakta gördüğümüz Engellilerle alayetmeyelim, gülmeyelim. Çocuklarımıza gerekli hassasiyet göstermesi konusundabilinçli bir şekilde eğitelim. Hiçbir engelin isteyerek olmadığını bilelim.Engellilere yolda, geçitlerde, toplu taşımalarda yardımcı olalım. Onları üzecekdavranışlardan kaçınalım, üzmemeye, kırmamaya özen gösterelim. Engellileresadece bir gün değil, hergün saygılı olmalıyız. İlgi ve alakamızı engellilereher zaman göstermeliyiz. Onların sorunlarının çözümü konusunda yapılançalışmalara destek olmalıyız. Şunu asla Unutmayalım ki hepimiz birer engelliadayıyız. Bu duygu ve düşüncelerle; engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümlendiği,geleceğe daha umutla bakabildiği bir ortam ve huzurlu bir yaşam diliyor,yürekleri sevgi ile dolu tüm engelli vatandaşlarımızın Engelliler Haftasınıkutluyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Kalın Sağlıcakla…